Zobacz Szczecin z 1938 roku... na filmie!

Zobacz Szczecin z 1938 roku... na filmie!

“Powitanie Jesieni na Podzamczu z Targiem Rybnym” jest wydarzeniem pełnym atrakcji kulinarnych, artystycznych, kulturalnych oraz historycznych. Bez wątpienia, jednym z najmocniejszych akcentów wydarzenia, skierowanym do miłośników dawnego Szczecina, będzie wieczorna projekcja przedwojennego filmu stworzonego na potrzeby promocji naszego miasta.
Film, rozpoczynający się planszą z napisem „Szczecin 1938”, jest czarno-białą podróżą ukazującą pejzaż, architekturę i przemysł miasta oraz życie codzienne mieszkańców. Służył on celom reklamowym i stanowił kinematograficzną wizytówkę Szczecina. Równie interesująca, co zawartość obrazu, jest historia jego zdigitalizowania, o której opowiedziała pani dr Bogdana Kozińska (kierownik Muzeum Historii Szczecina, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie). 
 
Film, pozbawiony oryginalnych napisów, zarejestrowany na podniszczonej już, niekompletnej taśmie na szpuli, ofiarował do zbiorów Muzeum w 2002 roku pan Andrzej Makaruk (znany szczeciński antykwariusz prowadzący Antykwariat Pomorski oraz miłośnik Szczecina, zmarły w tym roku wskutek ciężkiej choroby). Wtedy możliwość odtworzenia materiału istniała tylko przy użyciu odpowiedniego projektora i pierwsze prezentacje obrazu odbyły się w kinie Helios w 2004 roku. Pokazy cieszyły się wtedy ogromnym zainteresowaniem szczecinian. Jednak po pewnym czasie, za sprawą pani Magdaleny Szymków, wówczas studentki Mistrzowskiej Szkoły Filmowej im. Andrzeja Wajdy, która realizowała pracę dyplomową na temat pojednania polsko-niemieckiego, film z zabytkowej szpuli, po oczyszczeniu i zakonserwowaniu, został przeniesiony na nośnik cyfrowy. Po zdigitalizowaniu oraz dopełnieniu odpowiednich procedur, film można oglądać na stałej wystawie „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” w Muzeum Historii Szczecina.
 
Teraz film obejrzeć będzie można także na świeżym powietrzu na Rynku Siennym, po godzinie 19:00 w niedzielę (28 września). Projekcja trwa jedynie niecałe 8 minut, więc będzie puszczana w zapętlonej wersji do godziny 20:00.
 
Film, pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, został udostępniony organizatorowi „Powitania Jesieni na Podzamczu z Targiem Rybnym” – Podzamcze.org – dzięki zaangażowaniu Muzeum Historii Szczecina (Oddziału MNS, znajdującego się w budynku Ratusza Staromiejskiego przy ulicy Mściwoja II 8).
 
Wydarzenie „Powitanie Jesieni na Podzamczu z Targiem Rybnym” jest współfinansowane ze środków Miasta Szczecin. Partnerem głównym wydarzenia jest grupa Selgros Cash&Carry.
Data: 
niedziela, 28 Wrzesień, 2014